Witamy na stronie internetowej 

Rzymskokatolickiej Parafii 

św. Stanisława Biskupa i Męczennika 

w Suszcu


Liturgia


2019-04-21, Niedziela, Rok C, I, Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego
Dz 10, 34a. 37-43
Ps 118 (117), 1b-2. 16-17. 22-23 (R.: por. 24)
Kol 3, 1-4
1 Kor 5, 6b-8
Sekwencja
Por. 1 Kor 5, 7b-8a
J 20, 1-9
2019-04-22, Poniedziałek, Rok C, I, Poniedziałek w oktawie Wielkanocy
Dz 2, 14. 22b-32
Ps 16 (15), 1b-2a i 5. 7-8. 9-10. 11 (R.: por. 1b)
Ps 118 (117), 24
Mt 28, 8-15
2019-04-23, Wtorek, Rok C, I, Wtorek w oktawie Wielkanocy
Dz 2, 36-41
Ps 33 (32), 4-5. 18-19. 20 i 22 (R.: por. 5b)
Ps 118 (117), 24
J 20, 11-18

Aktualności

 

Zmartwychwstał Pan!

Wszystkim Parafianom i Gościom, życzymy, by wspominanie pamiątki męki i śmierci Jezusa Chrystusa doprowadziło nas do radości poranka wielkanocnego i spotkania ze Zmartwychwstałym Panem. Niech Ten, który zwyciężył grzech i śmierć, błogosławi i napełnia nasze serca Miłością i Pokojem! Alleluja! Duszpasterze.


Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Jana Machy

MODLITWA O DAR BEATYFIKACJI

 

Wszechmogący Boże, źródło męstwa i miłosiernej miłości, który powołujesz wybrane sługi do szczególnego naśladowania ofiary Twego Syna Jezusa Chrystusa, spraw, prosimy, aby Twój sługa, kapłan Jan, który za życia pełnił dzieła miłosierdzia, a w swojej śmierci złożył ostateczną ofiarę wierności, został mocą Ducha Świętego włączony w poczet błogosławionych. Który żyjesz i królujesz przez wszystkie wieki wieków. Amen.


Rekolekcje dla narzeczonych

Rekolekcje dla narzeczonych, połączone z naukami przedślubnymi i dniem skupienia (w formie wyjazdowej) odbędą się w Kokoszycach w termiach: 12–14 kwietnia oraz 17–19 maja br. Zapisy w domu rekolekcyjnym. Prowadzi ks. Zdzisław Brzezinka z doradcami

 

 • ul. Pałacowa 53
  44-373, Wodzisław Śląski – Kokoszyce
 • tel. 32 456 14 97 (zapisy)
  tel. 519 546 237 (zapisy)

 

 

Dokumenty niezbędne do zawarcia ślubu kościelnego:

 • Dowody osobiste.
 • Metryki chrztu – nie starsze niż 6-miesięcy.
 • Zaświadczenia o bierzmowaniu.
 • Świadectwa nauki religii (z ostatniej klasy).
 • Potwierdzenie nauk przedmałżeńskich, dnia skupienia dla narzeczonych i odbycia spotkań w poradni rodzinnej.
 • Zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi, jeżeli głoszone były w innej parafii.
 • dokumenty z Urzedu Stanu Cywilnego (małżeństwa konkordatowe).

 

1 rok przed wybraną datą ślubu

 • należy zgłosić się do kancelarii parafialnej w celu ustalenia dokładnej daty ślubu i terminu spisania protokołu.

XXV Jubileuszowa Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

Zapraszamy Parafian na XXV Jubileuszową Pielgrzymkę do Częstochowy w dniach od 17-23 lipca 2019 r.

Pielgrzymka odbywa się w dwóch wariantach:

- od 17 do 23 lipca 2019 r.

- od 20 do 23 lipca 2019 r.


Pielgrzymka chorych do Lourdes

WYDZIAŁ DUSZPASTERSTWA
KURIA METROPOLITALNA W KATOWICACH
skr. pocztowa 206
40-951 KATOWICE
Tel. +48 519 546 060
duszpasterstwo@archidiecezjakatowicka.pl
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Katowice, 5 listopada 2018 r.
III ARCHIDIECEZJALNA PIELGRZYMKA
OSÓB CHORYCH, NIEPEŁNOSPRAWNYCH, ICH NAJBLIŻSZYCH,
ORAZ CHĘTNYCH DIECEZJAN
DO LOURDES
Przed nami III edycja archidiecezjalnej pielgrzymki osób chorych, niepełnosprawnych, ich najbliższych oraz wszystkich chętnych diecezjan do Lourdes. Wydarzenie zaplanowaliśmy w dniach 5–13 maja 2019 r. Przejazd nastąpi specjalnym pociągiem. Skład będzie złożony wyłącznie z wagonów sypialnych (3 osoby w przedziale).
Wprowadzenie
Organizację pielgrzymki wspiera Ksiądz Arcybiskup Wiktor Skworc, instytucje kościelne, Grupa PKP oraz darczyńcy i przyjaciele. Zarówno organizatorzy, personel medyczny, jak również osoby, które zadeklarują chęć służby chorym (wolontariusze) uczestniczą w kosztach tego wydarzenia. Ksiądz Arcybiskup Wiktor będzie towarzyszył pątnikom w dn. 7–9 maja, zaś Biskup Marek w czasie całej pielgrzymki. Pielgrzymka ta ma swoją charakterystykę – tworzą ją „rekolekcje w drodze” oraz dzieło duchowo-modlitewne podjęte w Lourdes. Warto więc, informując wiernych o tej inicjatywie, uwzględnić przede wszystkim jej duchowe owoce. Jesteśmy przekonani, że na poziomie parafialnym pielgrzymka ta może stać się cennym darem rodziny i przyjaciół dla bliskiej osoby, doświadczonej chorobą albo przeciwnościami wieku.
Dlaczego właśnie Lourdes?
Sanktuarium w Lourdes nazywane jest światową stolicą chorych. Odpowiadając na przesłanie skierowane przez Matkę Bożą do św. Bernadetty Soubirous i myśląc szczególnie o osobach dotkniętych cierpieniem (fizycznym, psychicznym i duchowym) podejmujemy trzeci raz z rzędu organizację pielgrzymki o charakterze diecezjalnym (metropolitalnym). Na dzień dzisiejszy jako jedyni z Europy Środkowo-Wschodniej docieramy do Lourdes pociągiem i z tak liczną grupą. Przypominamy, że z orędziem lourdzkim św. Jan Paweł II związał obchody Światowego Dnia Chorych.
Kto organizuje pielgrzymkę?
Podobnie jak w latach minionych, koordynatorami przedsięwzięcia są: ks. Roman Chromy, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej w Katowicach, ks. Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych oraz panowie: Stanisław Rasiński i Krzysztof Stańczyk z Biura Podróży PL Travel z Katowic.
Kogo zapraszamy do Lourdes?
Uprzywilejowanymi pielgrzymami są osoby chore i niepełnosprawne, choć inicjatywa przeznaczona jest – podobnie jak dwa lata temu – dla wszystkich chętnych diecezjan. Organizatorzy zapewniają uczestnikom profesjonalną opiekę medyczną. Udział w pielgrzymce potwierdzili lekarze różnych specjalizacji, pielęgniarki i ratownicy medyczni. Nie zabraknie wolontariuszy Katolickiej Fundacji „Młodzi dla młodych”. Wszyscy oni jako pielgrzymi włączą się w opiekę nad najbardziej potrzebującymi. Każdy chory potrzebujący stałej opieki, winien pielgrzymować z osobą wspierającą (najlepiej z grona rodziny lub przyjaciół).
2
Dlaczego pociągiem?
Biorąc pod uwagę nasze wcześniejsze doświadczenia, podróżowanie pociągiem na tak znacznych odległościach, stanowi dla osób cierpiących najlepsze rozwiązanie: daje poczucie bezpieczeństwa i wygody, służy integracji, modlitwie i duchowemu przygotowaniu do pobytu w Lourdes. Ponadto, umożliwia – przynajmniej wizualne – podziwianie poszczególnych regionów Europy.
Niestety, w stosunku do 2017 r. koszt wynajmu pociągu wzrósł o 20% i wynosi 1 mln 118 tys. zł. Pomimo tego, transport pociągiem nadal jest tańszy niż wynajęcie dla 350 pasażerów lotu czarterowego. Skład pociągu – celem umożliwienia wzajemnej komunikacji – będzie odpowiednio nagłośniony. W każdym wagonie do dyspozycji pielgrzymów będą: konwojenci Wars-u oraz osoba wyznaczona przez organizatora.
Zakwaterowanie i wyżywienie w Lourdes
Miejsca noclegowe dla wszystkich uczestników zarezerwowano w Domu Pielgrzyma „Notre Dame”. Budynek bez barier architektonicznych może pomieścić w prostych, a zarazem komfortowych warunkach nawet 900 pielgrzymów. Usytuowano go nad brzegiem rzeki Gave de Pau – naprzeciw bazyliki sanktuaryjnej i Groty Matki Bożej. Wyjątkowość Domu Pielgrzyma polega m.in. na tym, że funkcjonuje on jak szpital, zapewniając właściwą opiekę chorym i niepełnosprawnym. Grupa z Katowic będzie ulokowana w jednym skrzydle Domu Pielgrzyma. Do naszej dyspozycji pozostaną klimatyzowane pokoje 2-, 3-, 4- i 6-osobowe (w tych ostatnich są dostępne dwie niezależne toalety i dwa natryski), sale spotkań, cztery jadalnie, dyżurki lekarskie, gabinety zabiegowe, wózki i ryksze dla osób chorych lub osłabionych oraz taras z widokiem na Sanktuarium. Organizatorzy zapewnią pielgrzymom „wzmocnione” śniadanie, ciepłą obiadokolację i dostęp do aneksów kuchennych celem przygotowania prostych posiłków np. kanapek.
Celem ułatwienia przemieszczania się po Lourdes, pielgrzymi będą podzieleni na 7 grup pięćdziesięcioosobowych pod przewodnictwem lidera, lekarza, dwóch pielęgniarek oraz kapłana.
Program pielgrzymki
Podczas czterodniowego pobytu w Sanktuarium poznamy m.in. miejsca związane z życiem św. Bernadetty, pomodlimy się przy Cudownej Grocie, w bazylice Niepokalanego Poczęcia, w tzw. bazylice różańcowej, w podziemnej bazylice św. Piusa X. Wraz z innymi pielgrzymami będziemy uczestniczyli w międzynarodowej Mszy św., celebrowanej m.in. przez abp. Wiktora Skworca, bp. Marka Szkudły, a także hierarchów z różnych stron świata. Przeżyjemy Drogę Krzyżową; będziemy uczestniczyć w procesjach: eucharystycznej (po południu) i maryjnej (o godz. 21) ze świecami. Chorzy i niepełnosprawni, a także w zależności od możliwości – pozostali pielgrzymi, będą mogli swoje intencje powierzyć Panu Bogu w modlitwie dopełnionej aktem obmycia lub zanurzenia w basenach wypełnionych wodą z cudownego źródła. Kolejny raz zawierzymy Matce Bożej duchowieństwo i diecezjan na czele z osobami chorymi.
Jeden z dni pobytu w Lourdes będzie zarezerwowany na indywidualną modlitwę, ciszę oraz zakup pamiątek.
Koszty uczestnictwa
Cena pielgrzymki wyniesie 2799 zł + 199 €. Wpłata przy zapisie: 510 zł + obowiązujące ubezpieczenie dla osób przewlekłe chorych w wysokości 100 zł.
W cenie pielgrzymki zawiera się m.in.:
• przejazd pociągiem sypialnym Katowice – Lourdes (t/p);
• ubezpieczenie KL – 10 tys. €, NNW – 2 tys. €, bagaż – 200 €;
• transfery autokarowe w Lourdes: dworzec SNCF – Dom Pielgrzyma (t/p);
• zakwaterowanie; 4 noclegi w Domu Pielgrzyma „Notre Dame” – pokoje 2, 3, 4 i 6 osobowe z łazienkami;
• wyżywienie w Lourdes 4 śniadania wzmocnione; 4 obiadokolacje (do obiadokolacji lampka wina oraz woda w karafkach – gratis);
3
• realizacja programu na terenie Sanktuarium: zwiedzanie miejsc związanych ze św. Bernadettą i bilety wstępu;
• opieka liderów grup;
Użyteczne informacje:
Na czas przejazdu z Katowic do Lourdes i pobytu w Lourdes pielgrzymi winni zaopatrzyć się w odpowiedni suchy prowiant. Konwojenci poszczególnych wagonów zapewniają pielgrzymom dostęp do wrzątku. W wagonach obowiązuje całkowity zakaz palenia i gotowania wody przez podróżnych. W wagonie konferencyjnym będzie dostępna za dowolną ofiarę kawa z ekspresów ciśnieniowych oraz woda mineralna. W ostatnim dniu pielgrzymki, tj. w sobotę 11 maja (bezpośrednio przed wyjazdem) będzie możliwość odpłatnego zamówienia obiadu.
Informacje i zapisy:
Biuro Podróży PL TRAVEL
ul. Dąbrowskiego 1/6, 40-032 Katowice
www.pltravel.pl; biuro@pltravel.pl; info@pltravel.pl
tel. kom. 694 980 161 lub 662 097 959
tel./fax 032 256 45 77
licencja nr 782
Formularz zgłoszeniowy i kwestionariusz uczestnika są dostępne na stronie internetowej www.pltravel lub wysyłane zainteresowanym drogą mailową lub pocztą. Kwestionariusz uczestnika (dotyczący stanu zdrowia) należy dostarczyć do PL Travel po zapisie, w możliwie najszybszym terminie, jednak nie później niż 30 dni przed wyjazdem na pielgrzymkę.
Szczęść Boże!
Z wyrazami szacunku. W imieniu organizatorów
ks. Roman Chromy


Pielgrzymka do Gruzji

 

 

43-200 Pszczyna ul. Dworcowa 16

tel / fax  (32) 210 - 21 - 09 , (32) 44-70-444

e-mail: polan@polan-pszczyna.pl

 

 

NIP :  638-000-21-77  ,  konto : ING-BŚl O/ Pszczyna  Nr : 32 1050 1315 1000 0001 0144 6540

GRUZJA – PIELGRZYMKA DO ŹRÓDEŁ WIARY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ – 9 dni

 

 

   

 

TERMIN:       4 – 12.09.2019 r

 

1 dzień: 4.09.2019

Wyjazd z Suszca o godz.14.00, przejazd na lotnisko do Warszawy. Zbiórka na lotnisku w Warszawie o godz. 20.25, o godz. 22.25 wylot do Tbilisi ( PLL LOT )

 

2 dzień: 5.09.2019

Przylot do Tbilisi o godz. 4.05. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie. Śniadanie ( 7.00-11.00 ) Od godz. 11.00 zwiedzanie stolicy Gruzji z lokalnym przewodnikiem. Tbilisi to klasyczny przykład urbanistycznej mieszaniny stylów, w którym kolejne warstwy przenikają się wzajemnie tworząc niezwykle unikalną całość. Gruzińskie i ormiańskie świątynie, turecka twierdza, rosyjskie bulwary i nade wszystko pamiętające czasy perskie słynne tbiliskie łaźnie, to wszystko sprawia że miasto to trzeba zobaczyć i do niego wracać. Zwiedzimy mi. Cminda Sameba – największa cerkiew na Kaukazie, cerkiew Sioni ( relikwie krzyża św. Nino ) i Metekhi, Łaźnie Orbeliani. Wjazd kolejką linową na wzgórze gdzie stoi pomnik Matki Gruzji. Przejazd Aleją Szota Rustaveli, Muzeum Narodowe, Parlament, dzielnica ormiańska oraz ul. Lecha Kaczyńskiego z jego pomnikiem. Spacer przez Most Pokoju, Stare Miasto. Wieczorem kolacja w przepięknej scenerii na górze Mtacminda z panoramą na stolicę Gruzji. Powrót do hotelu. Nocleg.W tym dniu Msza św. w Kościele pw.śww Piotra i Pawła w Tbilisi.

 

3 dzień: 6.09.2019

Śniadanie, wyjazd na całodniową wycieczkę – Gruzińska Droga Wojenna.To jedyny szlak który przecina Wielki Kaukaz na całej szerokości. Zbudowana w XIX w. przez Imperium Rosyjskie jest do dnia dzisiejszego strategicznym punktem łączącym Północną Osetię z Gruzją, a zarazem wielką atrakcją turystyczną gdyż droga ta to nie tylko góry ale także wspaniale wkomponowane w nie zabytki gruzińskiej architektury. Przejazd do twierdzy Ananuri, zwiedzanie. Następnie postój na Przełęczy Krzyżowej – Panorama Wielkiego Kaukazu. Przejazd przez narciarski kurort Gudauri do Kazbegi. Stamtąd wjazd jeepami do Klasztoru Swiętej Trójcy -

Cminda Sameba ( Gergeti ). Wieczorem powrót do Tbilisi, kolacja w lokalnej restauracji. Nocleg. W tym dniu Msza św. w hotelu.

 

 

4 dzień: 7.09.2019

Śniadanie, wykwaterowanie i odjazd na 2 dni do Kachetii. Dzień ten poświęcimy wschodniemu regionowi Gruzji, bogatej w zabytki i malownicze krajobrazy Kachetii. Jej serce stanowi rozległa dolina rzeki Alazani, na której zboczach znajdują się słynne kachetyńskie winnice uznawane za najlepsze w całej Gruzji. Zachowane w całym regionie zabytki są jednocześnie świadkiem wielowiekowych zmagań Gruzinów z naporem silniejszych sąsiadów, Persów i Turków. Poznamy, zdaniem wielu, najbardziej malownicze miasto w Gruzji, Sighnaghi . Następnie wizyta w Monastyrze Bodbe. W tym Monastyrze spoczywa św. Nino, która chrystianizowała Gruzję. Przyjazd do Kvareli. Degustacja win w piwnicy winnej oraz kolacja w restauracji kompleksu „Winery Khareba” . Po kolacji przejazd w okolice Telavi. Zakwaterowanie w hotelu. Nocleg. W tym dniu Msza św. do uzgodnienia.

 

5 dzień: 8.09.2019

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu o godz.10.00 i przejazd do centrum Telavi. Wizyta na lokalnym orientalnym bazarze. Możliwość zakupów owoców suszonych, serów, przypraw. Po zakupach dalsze zwiedzanie obiektów turystycznych w malowniczej dolinie rzeki Alazani. W programie zwiedzanie Monastyru Ikalto, monumentalnej Katedry Alawerdi oraz zamku Gremi. Po południu odjazd do Tbilisi. Zakwaterowanie w hotelu. Kolacja w restauracji. Nocleg. W tym dniu Msza św. w hotelu.

 

6 dzień: 9.09.2019

Śniadanie, przejazd do Mcchety, pierwszej gruzińskiej stolicy, a zarazem przepięknego miejsca gdzie monumentalne zabytki dopełniają się ze skalistą przyrodą doliny rzeki Mtkwari. Najpierw zwiedzimy Dżwari – ta świątynia to prawdziwa perła gruzińskiej architektury, która posłużyła za pierwowzór dla dziesiątek innych świątyń w Gruzji. Nastepnie zwiedzanie Katedry Sweti Cchoweli – najważniejszego zabytku miasta. Spacer po miasteczku, czas wolny na zakup pamiątek na lokalnym bazarze. Po zwiedzaniu powrót do Tbilisi. Kolacja w regionalnej restauracji z pokazem tańców gruzińskich. Powrót do hotelu. Nocleg.W tym dniu Msza św. do uzgodnienia.

 

7 dzień: 10.09.2019

Śniadanie, przejazd do Batumi. Po przyjeździe zwiedzanie Adżarii - przede wszystkim jej stolicy Batumi. Czarnomorski kurort od lat budzi wielkie zainteresowanie w Polsce i na pewno wart jest poznania. Zobaczymy nowoczesne centrum miasta, pomnik Ali i Nino, wieżę Czaczy. Wieczorem  kolacja w restauracji. Po kolacji wjazd kolejką na pobliskie wzgórze skąd rozciąga się piękna panorama na Batumi. Zachód słońca nad Morzem Czarnym. Przejazd na wieczorny pokaz Grających Fontann. Nocleg w hotelu w Batumi. W tym dniu Msza św. w Kościele pw. Zesłania Ducha Św. w Batumi.

 

8 dzień: 11.09.2019

Śniadanie, pobyt w Batumi. Czas wolny na plażowanie. Msza św. , wykwaterowanie  i odjazd do Kutaisi. Przyjazd do Kutaisi, zwiedzanie Monastyru Bagrati  Następnie przejazd i zwiedzanie Monastyru Gelati. Wieczorem kolacja pożegnalna w lokalnej restauracji w Kutaisi.

 

9 dzień: 12.09.2019

Przejazd na lotnisko do Tbilisi. Odprawa. O godz. 4.55 wylot z lotniska w Tbilisi do Warszawy.   Przylot do Warszawy o godz. 6.40. Odjazd autokarem do Suszca. Zakończenie Pielgrzymki i planowany powrót ok. godz.13.00

 

CENA:   3.850 zł/os

               

W CENIE:

 

- Przejazd autokarem na/ z lotniska w Warszawie ( Międzynarodowe lotnisko Okęcie )

- Przelot samolotem Warszawa - Tbilisi – Warszawa wraz z opłatami lotniskowymi ( linie PLL LOT ) oraz 1 dużym bagażem rejestrowanym ( do 23 kg ) oraz 1 małym bagażem podręcznym do 8 kg – bez cateringu na pokładzie

- Transport lokalnym autokarem z klimatyzacją w Gruzji, zgodnie z programem zwiedzania

- 7 noclegów w hotelach 3* ( 5 x Tbilisi, 1x Kachetia, 1 x Batumi,  pokoje 2-os z łazienkami )

- 7 śniadań, 7 kolacji zgodnie z programem ( wszystkie kolacje w tradycyjnych gruzińskich restauracjach z winem )

- Opieka licencjonowanego pilota – przewodnika z BP Polan na całą trasę

- Lokalny przewodnik w Gruzji na całej trasie

- Ubezpieczenie NNW, KL oraz bagaż TU Signal Iduna ( wraz z chorobami przewlekłymi )

 

DODATKOWO PŁATNE:

 

Bilety wstępów, kolejka w Tbilisi i Batumi, jeepy w Kazbegi, degustacja win gruzińskich, napiwki dla kierowców oraz lokalnego przewodnika, zwiedzanie z systemem TGS  150 EURO/os ( płatne pilotowi w autokarze po przylocie do Gruzji )

Dopłata do pokoju 1-os to 140 EURO/os

UWAGI:  Codziennie będzie zorganizowana możliwość odprawienia Mszy św. ( w hotelu lub świątyni )

Polacy do Gruzji mogą wjechać z dowodem osobistym.

Program Pielgrzymki jest ramowy, kolejność zwiedzanych obiektów i miejscowości może ulec zmianie.

PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI:

Położenie: Gruzja to kraj w przeważającej części górzysty. Na północy mamy pasmo Kaukazu Wielkiego a na południu pasmo Kaukazu Małego. Gruzja ma też dostęp do Morza Czarnego
Czas: +2godz. w stosunku do czasu w Polsce. Czyli jeśli u nas jest 08.00 to w Gruzji jest 10.00
Wiza: niepotrzebna
Potrzebne dokumenty: Dowód osobisty lub paszport
Ludność: 84%- Gruzini, 6%- Ormianie, 1%- Osetyjczycy. 1%- Rosjanie, poza tym Grecy, Ukraińcy, Kurdowie
Religia: przeważa prawosławie
Klimat/Pogoda: Gruzja leży w klimacie podzwrotnikowym, wilgotnym w zachodnich regionach i kontynentalnym na wschodzie. Lato jest bardzo ciepłe i długie, jesień jest także cieplejsza niż w Polsce.
Język: Językiem urzędowym jest j. gruziński. Prawie z każdym Gruzinem dogadamy się jednak także po rosyjsku.
Pieniądze: Waluta - 1 lari (GEL) =100tetri; 1 lari = ok. 1,80 zł. W Gruzji nie można wymienić polskich złotówek, zabieramy więc ze sobą dolary lub euro i wymieniamy na miejscu. Nie ma problemu z kantorami. W miastach jest też dostęp do bankomatów. Na bilety wstępów i dodatkowe wycieczki zabieramy USD.
Ceny: W Gruzji ceny są porównywalne z cenami w Polsce. Obiad w przeciętnej restauracji - ok. 30 zł, wino średniej klasy- ok. 12-15 zł; chleb - ok. 2 zł; woda mineralna - 1,50-2zł;
Budżet na wyjazd: - Najlepiej – kalkulując ile pieniędzy trzeba wziąć na wakacje – policzyć ile na wakacje wydalibyśmy w Polsce, dodając oczywiście trochę na wakacyjne szaleństwo.
Dostęp do internetu: W miastach są kafejki internetowe. Ceny - porównywalne z polskimi, jednak siła sygnału jest często bardzo słaba. Wi-Fi w hotelach jest już  powszechne.
Telefony: Roaming działa bez problemu, jednak jest stosunkowo drogi. Najlepiej zabrać ze sobą telefon bez blokady karty SIM i kupić starter gruziński. Popularni operatorzy gruzińscy: Geocel i Magti. Koszt połączenia za 1 min. to ok. 8 – 10 zł, sms 2 zł  Wtyczki elektryczne i napięcie: takie jak w Polsce
Jedzenie: Jest bardzo smaczne i urozmaicone. Nasze śniadania będą w formie bufetu, a kolacje wszystkie z suto zastawionym stołem. Do kolacji będziemy kosztować gruzińskie wino oraz czaczę. Woda: Nie należy pić wody z kranu. Przy drogach bardzo często można spotkać studzienki, czasem nawet z kubkiem:) Taką wodę spokojnie można pić:)
Choroby, szczepienia: Przed wyjazdem do Gruzji nie są wymagane szczepienia. Dobrze zabrać ze sobą leki na choroby układu pokarmowego (stoperan, węgiel) oraz leki przeciwko chorobie lokomocyjnej. Oczywiście należy uważać aby nie spożywać niemytych owoców itp.
Co warto przywieźć jako pamiątkę: Skarpety wełniane, czapki sprzedawane w górach tzw. “papachi”, rogi do picia wina, biżuteria, czasem naprawdę bardzo oryginalna, wszelkiego rodzaju krzyżyki, “kindżały” czyli noże, jednak ich wywożenie jest ograniczone.
Co zabrać ze sobą:
* strój kąpielowy i okulary przeciwsłoneczne
* krem do opalania z filtrem UV
* ręcznik – zawsze warto mieć swój na wszelki wypadek
* wygodne obuwie sandały + buty trzymające kostkę
* okrycie głowy: kapelusz, czapka
* 2 chusty dla Pań - przed wejściem do większości cerkwi kobiety muszą zakryć kolana i głowę z ramionami, świetnie sprawdzają się 2 chusty: jedna jako spódnica a druga jako okrycie głowy
* 1 para długich spodni dla Panów - aby wejść do cerkwi Panowie powinni być w długich spodniach
* dowód osobisty lub paszport


WOLNE INTENCJE

W naszej Parafii mamy wolne intencje:

 w miesiącu czerwcu: 3 (7:00), 5 (7:00), 10 (7:00), 21 (7:00);

w miesiącu lipcu: 1 (7:00), 12 (7:00), 26 (7:00);

w miesiącu sierpniu: 5 (7:00), 7 (7:00), 10 (7:00), 12 (7:00), 14 (7:00), 19 (7:00), 21 (7:00), 23 (7:00), 24 (7:00), 30 (7:00).

w miesiącu wrześniu: 2 (7:00), 4 (7:00), 9 (7:00), 13 (7:00), 18 (7:00), 20 (7:00), 21 (7:00), 22 (7:00), 23 (7:00), 25 (7:00), 27 (7:00), 28 (7:00), 29 (7:00), 30 (7:00).

Eucharystia jest centrum życia naszej Parafii i prosimy, aby nie zabrakło mszy św. w intencji naszych rodzin. Zapraszamy do wspólnej modlitwy za żywych i zmarłych. Bóg zapłać! 


LinkiZapamiętaj mnie (90 dni)