Witamy na stronie internetowej

w Suszcu

2021-10-21, Czwartek, Rok B, I
Rz 6, 19-23
Ps 1, 1-2. 3. 4 i 6 (R.: por. Ps 40 [39], 5a)
Flp 3, 8b-9a
Łk 12, 49-53
2021-10-22, Piątek, Rok B, I, Wspomnienie św. Jana Pawła II, papieża
Rz 7, 18-25a
Ps 119 (118), 66 i 68. 76-77. 93-94 (R.: por. 68b)
Por. Mt 11, 25
Łk 12, 54-59
2021-10-23, Sobota, Rok B, I, Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie św. Jana Kapistrana, prezbitera albo wspomnienie św. Józefa Bilczewskiego, biskupa
Rz 8, 1-11
Ps 24 (23), 1b-2. 3-4b. 5-6 (R.: por. 6)
Por. Ez 33, 11
Łk 13, 1-9

NOWENNA PRZED BEATYFIKACJĄ SŁUGI BOŻEGO KS. JANA MACHY

Tydzień I, IV i VII

WIARA

1. Modlitwa o łaskę za wstawiennictwem Sługi Bożego. Wszechmogący Boże, Ty w szczególny sposób zjednoczyłeś z ofiarą Twojego Syna Jezusa Chrystusa kapłana Jana, który z natchnienia Ducha Świętego pełnił dzieła miłosierdzia i oddał życie za swoich bliźnich, udziel mi za jego wstawiennictwem łaski, o którą pokornie Cię proszę…, Który żyjesz i królujesz w Trójcy Świętej jedyny, Bóg przez wszystkie wieki wieków.
  1. Rozważanie. Sługa Boży ks. Jan Macha:

„Oczywiście, wierzymy w Boga. Ale wierzymy po- sługując się za bardzo ustami i rozumem, a za mało sercem i usposobieniem. Dlatego też nasza wiara jest tak wątła, wyblakła [...]. Gdy przyglądam się wierze niektórych katolików, na myśl przychodzi mi obraz drzewa podczas zimy. Nie jest ono martwe, ale życiowe soki nie krążą już w jego pniu i gałęziach. [W takim stanie] drzewo nie może wypuszczać liści, kwitnąć i wydawać owoców. A przecież chcemy, jak mówiłem już ostatnio, być żyjącymi chrześcijanami. Zatem musimy się najpierw nauczyć, na nowo ujrzeć Boga jako kogoś najważniejszego, jako autentyczne centrum i najgłębszy korzeń naszego życia. Bóg i my!”            (kazanie wygłoszone 1 marca 1940)

Tydzień II, V i VIII

NADZIEJA

1. Rozważanie. Sługa Boży ks. Jan Macha: „Nie traćcie nadziei, jeśli zdarzy się, że będziemy w mniejszości! Zaczyn jest również mniejszością po- śród dużej ilości mąki. Chrystus, apostołowie, pierwsi chrześcijanie także byli w mniejszości”.     (kazanie wygłoszone w listopadzie 1940)

„Ja mam wielką nadzieję w miłosierdzie Boże i Opatrzność Boską. […] Kogo Bóg kocha, temu szuka On schronienia. On Wam schronienie znalazł. Połączenie z Bogiem i Waszym synem będzie duże”             (list z 2 VII 1942)

Tydzień III, VI i XI

MIŁOŚĆ

1. Modlitwa o łaskę za wstawiennictwem Sługi Bożego

1. Rozważanie

Sługa Boży ks. Jan Macha:

„Zadziwia nas nieraz moc i zażyłość, z jaką żyli święci wobec Boga. Jak obiema stopami stali twardo na ziemi a przecież prowadzili życie tak bliskie Bogu! Jak potrafili z najtrzeźwiejszej pracy zwykłego dnia uczynić prawdziwą służbę Bogu. Możemy czasem zazdrościć świętym ich sztuki życia. A przecież! Jedyne co potrzebujemy, aby odkryć tę tajemnicę i siłę napędzającą mężczyzn i kobiet oraz by odnaleźć korzenie ich świętości dnia powszedniego, to nasza miłość do Boga”

(kazanie wygłoszone 1 III 1940)

1. Modlitwa o beatyfikację

Wszechmogący Boże, źródło męstwa i miłosiernej miłości, który powołujesz wybrane sługi do szczególnego naśladowania ofiary twojego Syna Jezusa Chrystusa, spraw prosimy, aby Twój Sługa, Jan Franciszek, który za życia pełnił dzieła miłosierdzia, a w swojej śmierci złożył ostateczną ofiarę wierność, został mocą Ducha Świętego włączony w poczet błogosławionych. Który żyjesz i królujesz przez wszystkie wieki wieków. Amen.