29.03.2020 - V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

Kolekta dzisiejsza na potrzeby parafii.

1. Od dziś rozpoczynamy II część Wielkiego Postu, mającą charakter Pasyjny. Począwszy od V Niedzieli Wielkiego Postu aż do końca Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek zostają zasłonięte krzyże.

Dyspensa

Z dniem 29 marca br. dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. jest prolongowana i obowiązuje aż do odwołania. Serdecznie zachęcam wiernych do uczestniczenia we Mszy św., nabożeństwach i rekolekcjach za pośrednictwem transmisji telewizyjnych, radiowych i internetowych.

Mając na względzie najnowsze rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 marca br., kierując się pasterską troską o zachowanie zdrowia wiernych i celebransów, zarządzam aż do odwołania celebrowanie wszystkich Mszy św. i Triduum Paschalnego bez obecności wiernych. To samo dotyczy kaplic w klasztorach i domach zakonnych. Poza celebracjami kościoły pozostają otwarte jako miejsca na indywidualną modlitwę.

Zapraszam wszystkich – duchownych i wiernych świeckich – do wytrwałej modlitwy we wspólnotach domowych w duchu słów Jezusa Chrystusa: „Jeśli dwaj z was na ziemi zgodnie o coś prosić będą, to wszystkiego użyczy im mój Ojciec, który jest w niebie. Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich” (Mt 18,19-20).

Szczególnie ważna jest nasza wspólnotowa modlitwa różańcowa o godz. 20.30, połączona z Apelem Jasnogórskim i modlitwą do Matki Bożej Piekarskiej, Lekarki. Niech w tej nadzwyczajnej sytuacji rodziny stają się coraz bardziej domowymi Kościołami, tworzącymi rodzinę Kościoła naszej archidiecezji. Wezwaniem do tej modlitewnej jedności niech będzie głos dzwonów naszych kościołów o godz. 20.15.

2. W Wielkim Poście zachęcamy Parafian do indywidualnego odprawiania nabożeństw wielkopostnych: Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. Pamiętamy o modlitwie całego Kościoła z prośbą o uchronienie od pandemii.

3. Zachęcamy wiernych do abstynencji od napojów alkoholowych i danie świadectwa trzeźwości.

4. Nabożeństwa wielkopostne do odwołania zostają zawieszone. Prosimy o duchowe włączenie się do modlitwy w Radiu eM i Telewizji.

5. W tym tygodniu przypadają I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca.

6. Termin pieszej pielgrzymki Suszeckiej na Jasną Górę: 15 - 21 lipca 2020 r. oraz 18 - 21 lica 2020 r.

7. Informujemy Parafian, że tworzymy stronę z cmentarzem parafialnym, która zostanie w pełni zakończona po wakacjach. Prosimy do zapoznać się z nowym planem oraz nie załatwiać spraw związanych z opłatami do czasu odwołania stanu pandemii. Wszystkie informacje o grobach zostaną zweryfikowane do 1 września 2020 r.

8. Pielgrzymka do Fatimy nadal pozostaje aktualna. Prosimy dokonywać wpłat zgodnie z harmonogramem, aby później nie trzeba było wpłacać jednorazowo wysokiej kwoty. W przypadku odwołania pielgrzymki zostanie dokonany pełny zwrot kosztów.

9. Wszystkie intencje Mszy św. zamawianych przez wiernych zostaną odprawione zgodnie z porządkiem nabożeństw bez osobistego udziału wiernych. Prosimy wszystkich parafian o duchową łączność przez kamerę internetową i rodzinną modlitwę w domach i mieszkaniach. Dowolne ofiary polecanych intencji mszy św. oraz na potrzeby parafii można wpłacać na konto parafialne (nr podany w zakładce kontakt) lub złożyć w kancelarii parafialnej po odwołaniu stanu epidemii.

Polecamy naszą rodzinę parafialną opiece Matki Bożej Piekarskiej i zapraszamy do udziału w modlitwie różańcowej codzinnie o godz. 20:30. Szczęść Boże! Wasi Duszpasterze.

10. Prosimy przyjmujących Pielgrzymujące Kapliczki MTA, aby na czasie pandemii pozostały w zastanych domach i rodzinach. Przyjmujmy w wyznaczonym terminie kapliczki w sposób duchowy odmawiając wyznaczone modlitwy.

11. Drodzy Czytelnicy „Gościa Niedzielnego”,informujemy, że w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w naszym kraju, od nr. 12/2020 (z datą 22 marca 2020 r.) „Gościa Niedzielnego” czasowo wstrzymany zostaje kolportaż parafialny naszego tygodnika. Bieżące wydanie „Gościa Niedzielnego” w wersji drukowanej będzie można kupić jedynie w tradycyjnych kanałach sprzedaży prasy (kioski, saloniki prasowe, stacje benzynowe itp.).Przypominamy o możliwości skorzystania z prenumeraty pocztowej. Szczegóły na www.igomedia.pl/Zamowprenumerate lub pod nr. tel. 32 608 80 83.

Pragniemy również zachęcić do skorzystania z darmowego, elektronicznego wydania „Gościa Niedzielnego” nr 12/2020. Szczegóły na e.gosc.pl w zakładce Instrukcja. Kompletne wydanie 12. numeru „Gościa” – z dodatkami diecezjalnymi -  będzie też dostępne w formacie PDF – do ściągnięcia i wydrukowania w domu - na stronie gosc.pl. Zachęcamy do skorzystania z tej możliwości, by „Gość Niedzielny” mógł trafić do starszych czytelników, którzy nie korzystają z komputerów czy urządzeń mobilnych.Podjęcie tej decyzji było dla nas trudną koniecznością, ale mamy nadzieję, że ta sytuacja nie potrwa długo. Zapewniając o naszej modlitwie w intencji całego społeczeństwa, chorych, służb medycznych, a także Was, Drodzy Czytelnicy, prosimy o modlitwę w naszej intencji w tym bardzo trudnym momencie. Redakcja „Gościa Niedzielnego”